Żywienie w Gdańskim Zespole ŻłobkówPosiłki dla naszych podopiecznych przygotowujemy w oparciu o zasady racjonalnego żywienia małych dzieci. Podstawę do ich planowania stanowią aktualne normy żywienia dla populacji Polski. Wszystkie potrawy są przygotowywane w naszych placówkach od podstaw, na bazie opracowanych przez nas receptur. Nie korzystamy z gotowych dań i półproduktów. Dodatek soli i cukru ograniczony jest do minimum. Poza napojami zaplanowanymi w jadłospisach, dzieci otrzymują do picia wodę źródlaną.
Dzieci podczas pobytu w placówce otrzymują 4 posiłki, zgodnie z ustalonym harmonogramem. Panie opiekunki dbają o przyjazną atmosferę podczas spożywania potraw, dzieci mają możliwość próbowania nowych smaków i konsystencji, uczą się też samodzielności. Dbamy o to, aby dania były urozmaicone i uwzględniały produkty sezonowe, a ich wielkość była odpowiednia do wieku dziecka. Są one przygotowywane z zastosowaniem zasad wynikających z Dobrych Praktyk Higienicznych (GHP) i Produkcyjnych (GMP) oraz z wdrożonego Systemu Zarządzania Bezpieczeństwem Żywności (HACCP).
Jadłospisy są układane przez dietetyka w systemie dekadowym. We wszystkich żłobkach obowiązują te same receptury potraw oraz jadłospisy. Aktualny jadłospis dziesięciodniowy jest zawsze dostępny na naszej stronie internetowej. Jadłospisy dla dzieci na dietach eliminacyjnych znajdują się u kierowników żłobków.
Diety indywidualne są realizowane w oparciu o zaświadczenie lekarskie wskazujące rodzaj diety oraz produkty wymagające eliminacji (więcej informacji o realizacji diet znajduje się w załączniku „Informacja o dietach”). Nasi najmłodsi podopieczni, w wieku poniżej 1 roku, otrzymują posiłki zgodne z obowiązującym schematem żywienia niemowląt. Ich konsystencja jest dostosowana do potrzeb i wieku dziecka. W celu zapewnienia jak najwyższej jakości podawanych posiłków w Gdańskim Zespole Żłobków obowiązuje Standaryzacja Żywienia Dzieci, w której w sposób szczegółowy opisane zostały zasady związane z ich planowaniem i realizacją.


Opracowała: Dominika Kiedrowska, dietetyk